Jak przestałam się martwić i pokochałam Morpha

Translated by Krzysztof Ciesielka

Bardzo wątpię, aby udało wam się przegapić to, że mechanika Morph znowu ujrzy światło dzienne w Khans of Tarkir. Jako że po raz pierwszy widzieliśmy ją w bloku Onslaught w latach 2002-2003, a ostatnio w bloku Timespiral w latach 2006-2007, to bardzo prawdopodobne jest, że dla wielu graczy i sędziów będzie to pierwsza okazja, aby zobaczyć tę mechanikę na turniejach. Z tego właśnie powodu krótki przewodnik na pewno się przyda.

Te 3 proste zasady pomogą ci w podjęciu 95% Twoich decyzji o Morphach!

1. Odwracanie Morpha face-up to special action.
Możesz wykonać ją kiedykolwiek masz priorytet i nie używa ona stosu. Oznacza to, że nie można odpowiedzieć na odwrócenie Morpha, który jest face-down. Jednakże zdolności, które striggerowały po odwrócenia Morpha face-up normalnie używają stosu i można na nie odpowiedzieć.

2. Bycie face-up albo face-down to status.
Zmiana statusu obiektu nie oznacza, że staje się on innym obiektem – działa to tak samo jak tapowanie i odtapowanie permamentu. Oznacza to, że wszystko, co działało na lub targetowało w face-down Morpha nadal będzie działało na i targetowało face-up Morpha.

3. Bycie face-down działa, jakby było layerem 1.5 dla potrzeb interakcji między continuous effects.
Ta zasada jest trochę skomplikowana, więc popatrzmy na kilka przykładów. Jeśli użyjesz Polymorphous Rush, żeby zmienić swojego face-down Morpha w kopię Bear Cub, to Morph stanie się Bear Cub… ale nadal będzie face-down. Wszystkie jego cechy będą nadal takie same jak face-down Morpha, ale oczywiście nie będziesz mógł odwrócić go face-up dopóki działa ten efekt, ponieważ Bear Cub nie ma zdolności Morph!

Morph


Jednakże jeśli twój przeciwnik użyje na Tobie Polymorphist’s Jest, to widoczne cechy twoich kart zmienią się – będziesz mieć 1/1 niebieskiego stwora o podtypie Frog bez zdolności. Kiedy będziesz chciał odwrócić go face-up, to kiedy odsłonisz awers, żeby zapłacić koszt Morpha, zobaczysz, że jest to RÓWNIEŻ 1/1 niebieski stwór o podtypie Frog bez żadnych zdolności, więc nie możesz go odmorphować.

Mam nadzieję, że rozjaśniło Wam to trochę zasady dotyczące Morpha!

Morph na turniejach Regular REL

Jednym z problemów, który pojawiał się ostatnio jest to, jak radzić sobie z błędami z mechaniką Morph na turniejach Regular REL. Szczególnie często zadawane jest jedno pytanie – gracze mają obowiązek odwrócić swoje face-down Morphy, jeśliby miały przejść do hidden zone, także na koniec gry, aby pokazać, że zdolność została zagrana prawidłowo. Jak mamy radzić sobie z niespełnieniem tego wymogu na Regular REL?


Najprostszym sposobem na radzenie sobie z nieodwróceniem Morpha, jest traktowanie tego jak każdy inny błąd. Wyjaśnij graczom, co powinni zrobić, i dlaczego powinni to zrobić, aby wiedzieli to na przyszłość. W wielu przypadkach nie będzie już można jednoznacznie zidentyfikować nieodwróconej karty, więc najlepiej będzie nie próbować w żaden sposób naprawiać sytuacji. Niech nie kusi Cię nakładanie zbyt surowych kar jak np. pokazanie całej ręki lub talii – chcemy naprawiać problemy, nie dochodzić sprawiedliwości! Jeśli podejrzewasz, że dzieje się coś podejrzanego, zadaj kilka pytań. Jeśli sądzisz, że gracz celowo popełnił błąd (umyślnie nie pokazał karty, aby zataić informacje albo specjalnie zagrał kartę bez Morpha face-down, mając nadzieję, że nikt nie zauważy), i że wiedział, że to, co robi, jest niezgodne z zasadami, to jest to Poważny Problem, a gracz powinien zostać zdyskwalifikowany. Jeśli sądzisz, że był to tylko niezamierzony błąd, poucz gracza i przypomnij mu, żeby następnym razem bardziej uważał. Jeśli jakiś gracz ciągle powtarza ten sam błąd, nadal możemy podwyższyć karę do Game Lossa, aby wzmocnić tę lekcję, ale miejmy nadzieję, że nie będzie to potrzebne.


Zaleca się stosowanie działań zapobiegawczych, aby zmniejszyć ilość problemów z błędami związanymi z Morphem, szczególnie podczas kilku pierwszych turniejów, w czasie których gracze będą ich używać, np. prerelease Khans of Tarkir albo Launch Party. W swoich ogłoszeniu na początku przypomnij graczom, że mają obowiązek jednoznacznie identyfikować face-down Morphy jeśli w grze jest ich kilka (tak, aby wiadomo było, w jakiej kolejności wchodziły do gry), a także muszą odwrócić swoje face-down Morphy na koniec gry i kiedykolwiek miałyby przejść do hidden zone. O ile sam nie grasz w turnieju, możesz spróbować sprawdzać face-down Morphy, które gracze mają w grze. Widok sędziego upewniającego się, że nikt nie próbuje łamać zasad, powinien uspokoić graczy, którzy boją się, że coś takiego może mieć miejsce. Nie róbcie tego jednak, jeśli sami gracie w turnieju – gracze na pewno nie będą zadowoleni, że ich potencjalny przeciwnik przegląda zawartość ich talii!

Być może będzie kilka początkowych problemów, kiedy gracze będą poznawali nową, skomplikowaną mechanikę podczas weekendu prerelease’owego, ale na pewno niedługo się z nią zaznajomią. Upewnij się, że wiesz jak działa Morph, idź na prerelease i baw się dobrze. Według mnie jest to jedna z najbardziej interesujących mechanik w historii Magica, a Khans of Tarkir zapewniają jej prawdziwy powiew świeżości!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

You will not be added to any email lists and we will not distribute your personal information.