Magic Judge Monthly: Sierpień

Witajcie w sierpniowym wydaniu miesięcznika “Magic Judge Monthly”!
W tym miesiącu nie mamy żadnych ogłoszeń o zmianach w programie. Skupimy się zatem na sekcji [O]ficjalnych odpowiedzi. Ponadto naładujemy akumulatory przed wprowadzeniem w życie programu Exemplar.
Pora zrelaksować się, nadrobić zaległości w lekturze poprzednich artykułów i przygotować się na pracowity okres prereleasów.
Do następnego razu. Miłego sędziowania!

Aug-docs

Artykuły

Lista artykułów znajduje się na Judge Wiki. Zachęcamy także do włączenia się w dyskusje na JudgeApps.

Magic Rules Tips

Trzy najciekawsze podpowiedzi z sierpnia:

Knowledge Pool

Aug-community

Szczęśliwej rocznicy!

W aktualnym wydaniu of Judge Anniversaries dowiecie się, komu gratulować stażu “pracy”. Koniecznie zerknijcie na artykuł, którego bohaterem jest Stelios Kargotis, świętujący właśnie 5-lecie członkostwa w programie sędziowskim. Ponadto czwórce L3 mija właśnie 15 lat w służbie społeczności: John Carter, Johanna Virtanen, Eric Smith i James Lee. Zachęcamy do przeczytania kilku ciekawych opowieści na ich temat. W końcu są już z nami łącznie prawie 60 lat! Gratulacje należą się także jednemu z członków zespołu MJM – Sean Roffey. Właśnie stuknęło mu 5 lat sędziowania.

Awanse

Michael Wiese: “Poniżej lista sierpiowych awansów. Mamy prawie 200 sędziów, którzy wskoczyli na wyższy poziom – świetny wynik! Być może w tym miesiącu przebijemy próg 250-300?”. Zerknijcie na pełną listę na forum.

Sędzia tygodnia

Blog o konferencjach

Zapraszamy na nowego bloga poświęconego tematyce konferencji sędziowskich – Conferences Sphere! Polecamy zapoznanie się z artykułem Damiana Hillera , w którym opisuje on co doprowadziło do powstania bloga.

Naprawiony błąd dotyczący minimalnego wyniku egzaminu

Brian Schenck ogłosił, że rozwiązany został problem z minimalnym wymaganym wynikiem egzaminu na sędziego w Judge Center (dla zainteresowanych – Judge Center pokazywało wymagany wynik 101%; poziom był podnoszony po wprowadzeniu review przez egzaminatora). Daje też wskazówki, które powinny zmniejszyć ilość błędów występujących w procesie certyfikacji. Więcej informacji tutaj.

Aug-answers

1. Czy transmitowanie gier w części limited na Pro Tourze może być uznane za “pomoc z zewnątrz” (outside assistance)?

Odpowiedź...

Nie, ponieważ nie jest skierowane przeciwko konkretnemu graczowi. Miłego oglądania!
Zatwierdzone przez: Christopher Richter, L4, Madison Wisconsin, USA
Źródło: http://apps.magicjudges.org/forum/topic/11621/2. Jeżeli gracz popełni Drawing Extra Cards za potwierdzeniem przez przeciwnika dobrania karty, nie jest to DEC, lecz Game Rule Violation. Czy w związku z tym przeciwnik także popełnił GRV?

Odpowiedź...

Nie ponieważ nieaktywny gracz nie popełnił GRV niepoprawnie potwierdzając dobranie karty przez przeciwnika. Bardziej odpowiednim przewinieniem jest tutaj Failure To Maintain Game State.
Zatwierdzone przez: Scott Marshall, L5, Lakewood, Colorado, USA
Źródło: http://apps.magicjudges.org/forum/topic/11941/3. Grupa graczy potajemnie ustala między sobą przed turniejem, że ustawiają się w kolejności według wybranego przez siebie kryterium – np. PWP, wiek, długość skarpet. Gdy dwóch członków drużyny trafia na siebie w czasie turnieju, grają mecz normalnie. Jednakże gdy gracz będący niżej na liście miałby wygrać, poddaje grę „lepszemu” przeciwnikowi dla dobra drużyny. Po turnieju grupa rozdziela wygrane nagrody w taki sposób, że gracze, którzy poddali się zgodnie z umową, dostają większą część (rekompensata za poświęcenie).

Odpowiedź...

Kluczowe jest tutaj słowo “potajemnie”. Nie wiem, że coś takiego faktycznie miało miejsce. Na ogół nie znam szczegółów i nie jestem w stanie nic z tym zrobić.
Jeżeli po turnieju zdobędziesz wiarygodne dowody, że miało miejsce “kupczenie” wynikami, możesz opisać to w Judge Center w zakładce “Investigations” i/lub skontaktować się z Eric Shukanem. Jeżeli wpadniesz na coś w trakcie turnieju, zastosuj się do wytycznych z dokumentacji.
Jeżeli nawet dowiemy sie, że drużyna ma taką umowę, dopóki nie dyskutują na ten temat i nie składają sobie ofert w trakcie turnieju, nie jesteśmy w stanie nic z tym zrobić.
Zatwierdzone przez: James Do Hung Lee, L3, Seattle, WA, USA and Scott Marshall, L5, Lakewood, CO, USA
Źródło: http://apps.magicjudges.org/forum/topic/12258/4. Kontroluję Thassa, God of the Sea, Nightveil Spectera i Opalescence. Thassa jest 3/3 niezależnie od timestampu. Zagrywam Bident of Thassa. Bident jest 4/4 – to proste. Jednakże mamy dwa efekty sprawiające, że Thassa staje się stworem i dwa ustalające jej power i toughness. Wiem, że działa tu timestamp. Czy Thassa będzie 5/5, jeżeli ma wcześniejszy timestamp niż Opalescence i 3/3 jeżeli będzie odwrotnie?

Odpowiedź...

W skrócie: Thassa, God of the Sea będzie 3/3, chyba że wejdzie do gry po Opalescence I twoje devotion na niebieski jest mniejsze niż 4. W takim wypadku Thassa nie będzie stworem.
Dłuższe wyjaśnienie: http://apps.magicjudges.org/forum/topic/11667/
Zatwierdzone przez: Nathan Long, L2 Forum Moderator, Durango, CO, USA.5. Gilded Drake wchodzi do gry i celuje swoją zdolnością ETB w Glory Seekera. W odpowiedzi jeden z graczy zagrywa Faith’s Shield na Glory Seekera i wybiera niebieski przy jego rozpatrywaniu. Czy zdolność Gilded Drake‘a zostanie skontrowana?

Odpowiedź...

Zdolność Gilded Drake’a może być skontrowana wyłącznie przez zaklęcia i zdolności. Nie mogą jej skontrować zasady gry, co zazwyczaj dzieje się, gdy wszystkie cele zdolności są nielegalne. Zdolność zostaje zatem rozpatrzona, nie możesz dokonać wymiany (ponieważ cel jest nielegalny z powodu protekcji) i musisz poświęcić Drake’a.
Zatwierdzone przez: Nathan Long, L2, Forum Moderator, Durango, CO, USA
Źródło: http://apps.magicjudges.org/forum/topic/12002/6. Czy można zagrać stwora za pomocą bestow (np. Hopeful Eidolon) na stwora z “Protection from creatures” (np. Teysa, Envoy of Ghosts)?

Odpowiedź...

Tak, można tak zrobić. Pomimo iż protekcja przed stworami chroni przed celowaniem kartami stworów i zdolnościami mającymi stwory za źródło, karta zagrana z bestow nie jest stworem w momencie wybierania celów. Ponieważ bestow jest alternatywnym kosztem, wybierasz, czy chcesz za jego pomocą zagrać kartę w drugim kroku procesu. W tym momencie karta zmienia się w Aurę, a wybór celów następuje w kroku trzecim.
Bonus – aurę wróconą na battlefield efektem takim jak Sun Titan (np. Pacifism) możesz podczepić pod stwora enchantowanego Spectra Ward, ponieważ karta ta ma tekst „This does not remove auras.”
Zatwierdzone przez: Daniel Kitachewsky, L4, Paris, France, Rules NetRep i Scott Marshall, L5, Lakewood, CO, USA.
Źródło: http://apps.magicjudges.org/forum/topic/11794/7. Czy zdolność Nissa, Worldwaker zmienia nazwę lądu na “Elemental”? Jeżeli na ożywiony w ten sposób ląd ktoś zagra Bile Blight, czy zadziała on na wszystkie lądy o tej samej nazwie, co ten w kórego wycelował zagrywający Instant? Czy zatem niekoniecznie zadziała na wszystkie lądy ożywione za pomocą zdolności Nissy, bo mają one różne nazwy?

Odpowiedź...

Nazwa lądu pozostaje niezmienione. Zdolność Nissy zmienia tylko typ.
Zatwierdzone przez: Daniel Kitachewsky, L4, Paris, France, Rules NetRep
Źródło: http://apps.magicjudges.org/forum/topic/11551/8. Zur the Enchanter atakuje. Gracz aktywny szuka z jego zdolności Animate Dead. Czy może za jego pomocą wrócić Obzedat, Ghost Council znajdującego się w graveyardzie?

Odpowiedź...

Tak, to zadziała. Zur pozwala ci wyszukać enchantment o converted mana cost 3 lub mniejszym i położyć go na battlefield. Jeśli aura trafia na battlefield z innego miejsca, niż stos, a efekt, który to robi, nie precyzuje pod co ją podczepić, ty wybierasz obiekt, do którego Aura się podepnie. Animate Dead wymaga „creature card in the graveyard” (karta stwora w graveyardzie). Obzedat jest zatem legalnym wyborem dla Dead i możesz go wybrać. Ponieważ Dead wszedł do gry, jego zdolność odpali się normalnie i Obzedat powróci na battlefield.
Zatwierdzone przez: Nathan Long, L2, Forum Moderator, Durango, CO, USA
Źródło: http://apps.magicjudges.org/forum/topic/11547/Aug-policy

Wydawanie proxy na życzenie

Każdy sędzia raz na jakiś czas otrzymuje prośbę o wydanie proxy. Należy przy tym pamiętać, że polityka dotycząca kart zastępczych służy utrzymaniu spójności turnieju, zwłaszcza w sytuacji, gdy z powodów niezależnych od gracza jego deck staje się niegrywalny. Nie jest naszym zadaniem chronienie stanu kart w jego kolekcji.
Na przykład gracz, który wydraftuje cenną kartę pasującą do jego decku, powinien grać oryginałem, a nie wydaną przez sędziego kopią. Na REL Regular sędzia może zgodzić się na użycie przez gracza karty z jego własnej kolekcji w miejsce oryginału, pod warunkiem zachowania uczciwości w stosunku do wszystkich uczestników turnieju. Najczęściej jest to możliwe w przypadku chęci zastąpienia karty foil zwykłą. Jednakże nawet jeśli się na to zgodzisz, może to doprowadzić do problemów ze znaczonymi kartami, gdy karta zastępcza okaże się nie być w najlepszym stanie. Dopuszczenie karty w innym języku także jest proszeniem się o kłopoty. Takie przypadki można mnożyć.

Do trzech razy sztuka

Wszystkie naruszenia zasad gry (Game Rule Violation) I turniejowych (Tournament) mają konkretne warunki podwyższenia kary w przypadku powtórnego popełnienia błędu w tej samej kategorii przez gracza. Pytanie co zrobić przy wydawaniu rulingu w ostatnich rundach turnieju? Bardzo prawdopodobne, jest, że nie wiesz o wszystkich wlepionych tego dnia karach. Zapytany gracz prawdopodobnie wie, że otrzymał niezerową ilość warningów, ale na tym jego wiedza się kończy. Nie powineneś oczekiwać, że będzie znał kategorię każdego przewinienia, za które coś otrzymał, ani tym bardziej zrozumienia ścieżki upgrade’u. Niestety jeśli się pomylisz, nie możesz wrócić po grze i podnieść kary. Najlepszym sposobem jest zapytanie gracza, czy otrzymał już warning w tym turnieju i jeśli otrzymasz odpowiedź twierdzącą, sprawdź to u scorekeepera. Jeżeli upgrade miałby zakończyć mecz, pozwól graczom kontynuować przez ten czas rozgrywkę. Upewnij się tylko, że rozumieją, iż robisz to tylko ze względu na chęć niezakłócania przebiegu turnieju, a ewentualny upgrade zostanie zastosowany nawet w przypadku, gdy ukarany gracz zakończy grę przed zweryfikowaniem sytuacji.

Aug-projects

Konferencje, PTQ, GP i SCG Open czekają na aplikacje z całego świata! Nadal możesz zgłaszać się na GP New Jersey, GP Ottawa i GP Manila. Można także aplikować na PTQ “Dewey” w Bielsko-Białej, Czechach i kilku innych europejskich miastach. Chwilowo nie ma otwartego okna aplikacji na żadne europejskie GP.

Zerknijcie na Grand Prix Solicitations and Selected Staffs takie jak GP Nashville, czy GP Santiago.

Dla wybierających się do Sztokholmu pojawił się nowy przewodnik. Lista wszystkich aktualnycch przewodników znajduje się tutaj.

Cały czas można zapisywać się do różnych projektów sędziowskich (takich jak Articles Blog i Battlefield Forge)! Jeśli chcesz wynieść coś więcej z sędziowania i wnieść coś do społeczności, zachęcamy do udzielania się!