Magic Judge Monthly: Wrzesień 2014

Drodzy sędziowie,
Witajcie we wrześniowym wydaniu waszego ulubionego magazynu dla zajętego sędziego! Zapoznajcie się z prezentowanymi tematami, z pewnością odnajdziecie w nich coś nowego i ekscytującego (na przykład uaktualnione wymagania na L2).
Do zobaczenia za miesiąc. Miłego sędziowania!

Sep-important

Level 2 – zmiany w stosunku do lipcowych wymagań

Zapoznajcie się ze zmianami wymagań dotyczących 2 poziomu, ogłoszonych 9 lipca. Na blogu Toby’ego znajdziecie wyjaśnienie filozofii stojącej za zmianami powodowanymi nowym systemem Pro Tourów.

Jeśli macie pytania, zagadajcie ze swoim koordynatorem regionalnym, lub dowolnym sędzią L3.

Regional Coordinator Advisory Committee (RCAC)

W ciągłym dążeniu do ulepszenia komunikacju ze społecznością Magicowców, Wizards of the Coast powołało niezależną grupę sędziów. Mają oni za zadanie stworzyć kanał, poprzez który będzie można przekazywać informacje na temat Magica i programu sędziowskiego. Ci ludzie (koordynatorzy regionalni i jeden z członków Magoc Pro Tour Hall of Fame) będą wsłuchiwać się w sygnały przychodzące od sędziów z całego świata, w których ci będą przekazywać swoje pomysły, przemyślenia i uwagi. Wszystko po to, aby Magic sprawiał przyjemność wszystkim.

Aktualizacja listy zawieszonych graczy

Eric Shukan przetworzył sprawy z maja i czerwca i uaktualnił listę zawieszonych graczy. Jak wszyscy wiecie, niezależnie od RELu dobrym pomysłem jest przypomnienie graczom, że losowe metody wyłaniania zwycięzcy to słaby pomysł. Zwracajcie na to uwagę!

Sep-doc

Artykuły z września 2014

Lista artykułów znajduje się na Judge Wiki. Zachęcamy do właczania się do dyskusji na JudgeApps.

Rules Tips – wrzesień

Knowledge Pool – wrzesień

Sep-community

Szczęśliwej rocznicy!

Październikowe wydanie Judge Anniversaries odpowiada na pytanie, za kogo warto wznieść toast (lub dwa, bo czemu nie). Jak już tam będziecie, polecamy poczytać teksty poświęcone dwóm sędziom: Michael Lopez i Alfonso Bueno (hiszpański L3, dziwnie podobny do takiego jednego gościa z pewnej rockowej kapeli – nie tylko pod względem piercingu), w którym inni dzielą się wspomnieniami związanymi z jubilatami.

Awanse

Michael Wiese – “Cześć wszystkim! Program Exemplar dopiero co wystartował, a już pojawiła się kolejna partia sędziów, którzy mogą stać się jego częścią. W ostatnim miesiącu ponownie dobiliśmy ponad 200 awansów. Cieszę się, że jestem częścią tej społeczności.”

Sędzia tygodnia

Gratulacje dla nowych L3

Kolejne wiadomości od Christopher Richter o coraz to liczniejszej rodzinie L3!

Nowy Rules NetRep!

Daniel Kitachewsky żegna się ze stanowiskiem NetRepa (na którym trwał ponad 4 lata) i ustępuje miejsca swojemu następcy. Dowiedzcie się, kim on jest tutaj.

Nowy blog!

Battlefield Forge – blog o raportach z turniejów

Podsumowania turniejów odnajdujemy najczęściej na blogach organizatorów i innych bytach medialnych. Battlefield Forge jest blogiem poświęconym specjalnie dla raportów z turniejów z perspektywy sędziego. Zapoznajcie się z kolekcją wspomnień z pola bitwy tutaj.

MOJO Holidays

Więcej MOJO dla każdego! Informacje o turnieju, który ma odbyć się 27 grudnia znajdziecie w wątku na Judge Apps autorstwa Adrian Estoup.

Sep-answers

1. Anastazy ma w grze Keranos, God of Storms i właśnie odtapowuje się na początku swojej tury. Odkrywa kartę z wierzchu biblioteki, którą jest Magma Spray. Mówi do przeciwnika “3 w ciebie”, bierze kartę na rękę i obydwaj uaktualniają stan życia na swoich kartkach. Natan zapisuje także nazwę odkrytej karty. Następnie Anastazy dobiera kartę. Natychmiast zauważa swój błąd i woła sędziego. Przeciwnik tłumaczy, że zagrał wcześniej Thoughtseize i ma zapisane wszystkie karty znajdujące się na ręku Anastazego. Jakie zostało popełnione przewinienie i jak to naprawić?

Odpowiedź...

W obecnym brzmieniu IPG definiuje to jako Drawing Extra Cards bez możliwości obniżenia kary (konkretnie tożsamość dobranej karty nie była znana wszystkim graczom przed jej dobraniem). Karą jest Game Loss.
Zatwierdzone przez: Scott Marshall, L5, Lakewood, Colorado, USA2. Arnold kontroluje Jeskai Ascendancy i zagrywa non-creature spell. Pokazuje Enchantment mówiąc “triggers” i rozpatruje tylko drugą zdolność (draw a card, discard a card). Natalia w swojej turze wyznacza atakujących, po czym Arnold orientuje się, że nie odtapował swoich stworów.

Odpowiedź...

Co Arnold miał na myśli mówiąc “triggers”? Pokazywał, że jest ich wiele, czy , jak wspomniał Sean, miał na myśli, że Ascendancy triggeruje (w j. angielskim słowo “triggers” może być zarówno liczbą mnogą słowa “trigger”, jak i czasownikiem w znaczeniu “triggeruje”)?

Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę drugą opcję, nie wyklucza to możliwości, że nie przegapił żadnej z tych zdolności, a po prostu zapomniał odtapować stwory (nieprawidłowo rozpatrzył zdolność Ascendancy).

A tak po ludzku, to spytałbym Arnolda “Dlaczego zapomniałeś o tamtym triggerze?” i pozwoliłbym mu przekonać mnie, że tego nie zrobił.
Zatwierdzone przez: Scott Marshall, L5, Lakewood, Colorado, USA3. Jeśli gracz widzi, że jego przeciwnik składa swoje karty po grze nie pokazując Morphów, w którym momencie musi na to zwrócić uwagę? Kiedy daje się Game Lossa?

Odpowiedź...

Nie musisz powstrzymywać przeciwnika przed popełnieniem błędu. Musisz za to zwrócić na niego uwagę w momencie, gdy zauważysz, że został popełniony.

Co do Game Lossa, R&D i polityka mówią, że zawsze daje się go na grę, w której błąd został popełniony (wliczając w to właśnie zakończoną grę). Dzieje się tak niezależnie od tego, czy kara zmienia wynik meczu.

Zatwierdzone przez: Scott Marshall, L5, Lakewood, Colorado, USA4. Byłem świadkiem, jak gracz otworzył świeżutki box Khans of Tarkir i wyciągnął z niego 8 rare’ów bez hologramu. Wszystkie pozostałe hologram miały. Gracz spytał mnie, czy te karty są legalne turniejowo. Stwierdziłem, że najprawdopodobniej nie z z uwagi na to, że z założenia hologram ma być zabezpieczeniem przed podróbkami. Doradziłem kontak z WotC. Moje pytanie brzmi: Czy to znany problem z Khans of Tarkir i czy te karty rzeczywiście nie są legalnie turniejowo?

Odpowiedź...

Jeśli karty są prawdziwe, to są legalne turniejowo z czy bez hologramu.

Brak hologramu należy traktować tak samo jak misprinty.
Zatwierdzone przez: Callum Mine, L2, Nanaimo, Canada, Forum Moderator 

Sep-policy

Comiesięczne przypomnienie o DCIR

Andy Heckt przypomina nam (tutaj i tutaj), że DCI Reporter nie jest już wspierany. Wszystkie turnieje za wyjątkiem głównego turnieju Grand Prix (aczkolwiek to też się pewnie zmieni – w Orlando używano już nowego oprogramowania) muszą być raportowane za pomocę WER. Jak wspomniano w drugim wątku, WER obsługuje turnieje nieco inaczej niż DCIR (konkretnie tie-breaker Opposing Match Win % zmienił się nieco w okolicy premiery WER).

Comiesięczne przypomnienie o WER

Pomimo tego, że sędziowie mogą z czystym sumieniem grać w FNMach, które sędziują, WER ostatnio na to nie pozwalał. Pomaga dopisanie wszystkich sędziów przed wprowadzeniem graczy. Jeśli problem zostanie zauważony już po zapisaniu graczy, czasem dobrze robi restart aplikacji.

Jak wspomniano kiedyś, WER czasami potrafi odmówić zapisania turnieju, jeżeli ten kończy się po północy. Zmiana zegara systemowego pozwala to obejść.

Kolejny dodatek, kolejna fala informacji dla sędziów

Drużyna zajmująca się pominiętymi triggerami ponownie na tropie! Dostaliśmy aktualizację obejmującą Khans of Tarkir. Wrzucili nawet detrimental triggery na osobną stronę.

Projekt The Mobile Docs, zapewniający pliki dające się odczytać na większości mobilnych platform, aktualizował swoje kopie CR, Oracle, IPG i MTR.

MTG Guide dla iOS także aktualizował te dokumenty i bazę kart.

Judge Core App pod Androida – j.w.

 

Rekrutacja Sep-projects

Konferencje, PTQ, Grand Prix i SCG Open czekają! Nadal jest czas, aby aplikować na GP Baltimore, GP Denver, GP Shizuoka, GP Omaha i GP Mexico City.

Sprawdźcie Grand Prix Solicitations and Selected Staffs na takie turnieje jak GP Madrid i GP Strasbourg.

Nowe przewodniki dla wybierających się do Madrytu i Strasbourga są dostępne! Lista pozostałych przewodników znajduje się tutaj.

Publiczne projekty (takie jak Rules Translation, Judge related survey i Recorded Comprehensive Rules) wciąż rekrutują! Jeśli chcesz wynieść więcej z “bycia sędzią” i oddać coś społeczności, zapisz się do któregoś z projektów i wspomóż innych.