Zmiany w Polityce na Kaladesh

The New Docs

IPG | MTR


Ta aktualizacja jest dostrojeniem poprzednich. Ma kilka poprawek, trochę usprawnień, ale na pewno jest godna wypuszczenia na tor!

Zanim odpalimy silniki, chciałbym wspomnieć o czymś z poprzedniego modelu, co potrzebuje podkreślenia, ponieważ dostaję informacje, że ludzie doczytują się rzeczy, które nie istnieją i myślę, że czas z tym przyhamować. Wolałbym nie zmieniać tego w samej polityce, gdyż jest ona poprawna, więc postaramy się wzmocnić coś, co już tam jest:

Infrakcja „Deck/Decklist problem” traktuje trzy komponenty osobno: talię, sideboard oraz decklistę, więc jeśli mówi o jednym z nich, odnosi się specyficznie do niego, natomiast jeśli mówi o kilku z nich – jest to wyraźnie napisane.

Łatwo zrozumieć skąd bierze się to nieporozumienie. Kiedyś był tam fragment „Dla tej infrakcji traktuj sideboard jako część talii”, ale to już zostało usunięte i nie jest aktualne, więc kiedy czytamy „Karty, które ewidentnie nie są częścią talii są ignorowane podczas determinowania legalności talii”, to odnosi się jedynie do talii, a nie do sideboardu. Karty w innych koszulkach w sideboardzie były i zawsze będą problematyczne. To zrozumiałe – da się wymienić koszulkę na karcie z sideboardu bez przyciągnięcia uwagi oponenta. Oczywiście nie jest to możliwe w przypadku talii. W związku z tym nie ma zmian w polityce dotyczącej sideboardu. Zasady zostały tylko precyzyjniej napisane.

Ale zboczyliśmy z toru…


Założę się, że większość sędziów spojrzało na Fabricate i pomyślało “Fajna mechanika, całkiem prosta.”
Niestety nie. To istny karambol.

Fabricate to pierwsza sytuacja w historii, w której trigger używa domyślnego szablonu “if you don’t”, żeby zrobić coś pozytywnego dla gracza. Logicznie myśląc, najlepszą opcją jest skłanianie się w stronę stworzenia servo, aczkolwiek jest to domyślnie ustalone jako negatywna opcja. W następnych sześciu miesiącach ta sytuacja będzie pojawiała się bardzo często i jej rozwiązanie, patrząc na obecne zasady gry, jest trochę dziwne. Czy gracz miałby być od razu zmuszony stworzyć servo?

Wyszliśmy więc z inicjatywą i zmieniliśmy to! Teraz przeciwnik może wybrać pomiędzy “dostajesz domyślną opcję” albo “nie dostajesz nic”. Prawdopodobnie w większości przypadków będzie tak, że wybierze “nie dostajesz nic” w przypadku Fabricate i opcję “złą dla ciebie” we wszystkich innych sytuacjach które używały wcześniej tego szablonu i nikt nigdy nie zda sobie sprawy, że musieliśmy cokolwiek zmieniać.


Apropo kart zbaczajacych z toru, wspomnę tutaj o waszym ulubionym potworze z mackami. Kontrolowanie innego gracza przeszło od rzadko spotykanej, niszowej sytuacji (która przeważnie wygrywała grę) do czegoś, co pojawia się na porządku dziennym. Skoro kontroluje twoją turę, to kto jest odpowiedzialny za twoje triggery? Sensowne wydawało się nadanie tej odpowiedzialności kontrolerowi tury, więc teraz jest to wspomniane w podrozdziale “Missed Trigger”.

Jeśli jesteś mniej skupiony na Standardzie i Limited i woliszprzejażdżki w stylu Vintage, to powinna Ci się spodobaćnowa poprawka w polityce “Hidden Card Error”. Wiele osób prosiło o tą zmianę, ale chcieliśmy dać graczom czas na przyzwyczajenie się do nowej zasady zanim cokolwiek w niej zmienimy. Ale nadszedł już czas!


Jeśli gracz popełniający HCE miał jakąkolwiek wiedzę na temat karty, która znalazła się w złej strefie, to zostaje ona zwrócona na jej poprzednie miejsce, a nie wtasowana w talię. Na przykład: jeśli zrobię scry 2, zostawię obie karty na górze biblioteki, a potem wykonam efekt “draw a card” jako “draw 3”, to pokaże moją rękę. Następnie przeciwnik wybierze jedną kartę do wtasowania w bilbiotekę (bo nie wiedziałem nic o 3 karcie od góry) i jedną, która powędruje na górę(bo znałem położenie tej drugiej). Ta zmiana eliminuje następującą możliwość oszukiwania: jeśli wiem, że moja ręka jest słaba oraz górna karta biblioteki jest słaba, to mógłbym ją “dobrać” i dokopać się w ten sposób jedną kartę dalej. Pamiętajcie jednak, że to ma znaczenie tylko, jeśli tylko jeden gracz znał położenie karty – jeśli obaj gracze mieli tą informacje, można naturalnie naprawić ten problem!

W garażu MTR mamy zmianę która na razie wygląda całkiem łagodnie, ale w przyszłości możemy oczekiwać dalszego jej rozwinięcia. Ludzie byli zdziwieni istnieniem “sanctioned, competitive events”. Czy ta nazwa sugerowała, że dana zasada nie działa w Regular REL? Mówiłem im wtedy, aby traktowali “competitive” jedynie jako przymiotnik, a nie termin z jakimś konkretnym znaczeniem, ale po zagłębieniu się w temat dowiedziałem się, że to jest techniczny zwrot używany przez Wizards of the Coast.


Okazuje się, że mamy kolizję nazw – „Competitive” to wewnętrzny termin, którym nazywane są turnieje, na których przyznaje się Planeswalker Points. Tak więc FNM może być turniejem Competitive Regular Standard. Jakie to wszystko proste..

Albo nazwa Rules Enforcement Level albo typ turnieju musiał się zmienić. Po naradzeniu się podjęliśmy decyzje. Turnieje są teraz podzielone na Casual i Rated, a Rated są dalej podzielone na Premier i non-Premier, więc teraz na FNM mamy Rated Regular Standard – od razu lepiej! Z biegiem czasu planujemy wprowadzić lepsze rozdzielenie zasad dla Rated i Casual, a to jest pierwszy krok w tą stronę.

Jest jeszcze kilka prostych poprawek. Downgrade kar za deck/decklist problem mają teraz więcej wytycznych i nie są już opcjonalne. Dodano wyraźniejsze przykłady odnośnie tego jak działają zbiory kart w HCE. Czy wspominałem już, że gracze mogą wykonać tylko jeden “pile shuffle” na randomizację talii?

Jak zawsze, dziękuje wszystkim którzy przysłali swoje sugestie, między innymi Charlotte Sable, Toby Hazes, Charles Featherer oraz Filipe Fernandes.