Zmiany polityki – Eldritch Moon

[cets_callout_box style=’yellow’ align=’right’ title=’Nowe dokumenty’]IPG | MTR
[/cets_callout_box]

Tłumaczenie: Pior Łopaciuk
Korekta: Krzysztof Ciesielka

Jeżeli planujesz pominąć którąś aktualizację polityki w tym roku, niech to będzie ta. Poprzesuwaliśmy kilka rzeczy, niektóre zdania zostały przepisane dla czytelności, odnieśliśmy się do kilku rzadkich przypadków. Najbardziej ekscytujące jest ogłoszenie o zmianach w Grand Prix Trialach. No i Meld. Meld robi różne szalone rzeczy.

Że co? Chcecie więcej informacji o tych kilku rzadkich przypadkach? Cóż, muszę jakoś wyrobić wierszówkę. Do roboty zatem!

  • Jest to co prawdą zmiana w polityce, ale większość z was prawdopodobnie już ją stosowała. Spojrzenie na dwie, lub więcej kart podczas mulliganowego nie-do-końca scry’a (aczkolwiek tak go będziemy nazywać) rozstrzyga się jako Hidden Card Error, nie Mulligan Procedure Error. Od strony filozofii, pomimo tego, że technicznie gra się jeszcze nie zaczęła, jest to zdecydowanie lepiej pasujące rozwiązanie.
  • “Draw a card at the start of your next upkeep” na potrzeby Missed Trigger nie jest już opóźnionym triggerem zmieniającym strefę obiektu. Tę klauzulę stosuje się tylko do obiektów określonych stricte w momencie tworzenia triggera.
  • Hidden Card Error mówił wcześniej o wracaniu kart do stref. Niektóre miejsca, do których karty mogły wrócić, nie były, technicznie rzecz biorąc, strefami (były to podzestawy w obrębie strefy, np. karty oglądane przy rozpatrywaniu Collected Company), więc od teraz używamy terminu “lokacja”. Jest to, jak to się mówi, zmiana niefunkcjonalna.

    W ogólności, po kilku aktualizacjach, Hidden Card Error wygląda tak, jak byśmy chcieli. Jest kilka szczególnych przypadków, na które będziemy zwracać uwagę i nadal można ulepszyć to i owo, ale większość pracy jest już za nami.

    Skoro jesteśmy już przy szczególnych przypadkach, jest jedna karta w Eldritch Moon, która może sprawiać problemy: Fortune’s Favor. Nie sądzę, żeby w rzeczywistości był to duży problem, ponieważ w większości przypadków gracz weźmie cztery karty ze swojej biblioteki i poda je koszulką do góry przeciwnikowi. Jeżeli poda 5 kart, jest to błąd możliwy do naprawienia z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji i podpada pod GRV. Jednakże teoretycznie może pozwolić przeciwnikowi wziąć karty bezpośrednio z biblioteki, a ten weźmie ich 5. Może pomyśleć, że karta działa jak Fact or Fiction. Zakładając, że nie jest to prosty błąd zręczności (np. dwie sklejone karty), to kwalifikuje się pod Hidden Card Error! Odkrywacie cały zestaw, a właściciel kart może wtasować wybraną z nich do swojej biblioteki. Tak, będzie on miał pełen zestaw informacji w trakcie podejmowania decyzji, ale gracze muszą być ostrożni przy braniu kart z bibliotek.

     

  • Doprecyzowujemy, co zrobić z graczem, który z jakiegoś powodu musi opóźnić grę lub jej start, np. wychodząc do toalety. Ma on 10 minut na powrót do gry, zanim założymy, że zdecydował się nie kontynuować udziału w turnieju.
  • Punkt Deck/Decklist Problem wydaje się być mocno zmieniony, jednakże w większości poprzesuwaliśmy tylko tekst. Niektóre fragmenty z sekcji „Remedy” pasują bardziej do sekcji definicji. Linijka mówiąca o talii i sideboardzie jako jednym i tym samym została usunięta. Zamiast tego sideboard jest wspominany w miejscach, gdzie ma to znaczenie. Stało się tak, ponieważ „karty w talii w innych koszulkach są ignorowane” obejmuje sytuacje, gdy np. górna karta z biblioteki nieoczekiwanie jest w pomarańczowej koszulce i nie ma możliwości osiągnąć z tego tytułu korzyści.
  • W Marked Cards dodaliśmy przypomnienie, że kart w sideboardzie nie uważa się za znaczone, dopóki nie znajdą się w talii. Tak, gracz mógłby umieścić w talii znaczoną kartę. Tak, być może już to zrobił. Ale na tę chwilę karty, które zaprezentował są w porządku i jeżeli podmienił koszulki, to nadal takie będą. Należy wspomnieć mu o tym, aby zapobiec przewinieniu i zdobyć nowego fana.
  • MTR zostało zaktualizowane w kilku miejscach. Mówi teraz konkretnie, kiedy mija czas na zdanie spisu talii (przed rozpoczęciem 1 rundy Constructed, przed pierwszą rundą w Limited). Karty z Meld pasują już do definicji oficjalnej karty. Nie możesz przeglądać sideboardu przeciwnika, którego kontrolujesz. Przy rejestracji zestawu w Sealed gracz powinien posortować karty. Nie-do-końca scry z początku z gry jest traktowany jako scry na potrzeby skrótu turniejowego. Serio, to jest scry…

Widzicie? Drobne zmiany. Nic, o co trzeba się zamartwiać. Jednakże nawet tak niewielkie modyfikacje wymagają współpracy sporej grupy osób. Specjalne podziękowania dla: Isaaca Kinga, Iana Smitha, Andrea Mondaniego, Jeffa Morrowa i wszystkich, którzy zauważyli, że sekcja 4.8 przez przypadek dostała numer 4.4 w ostatniej wersji. Zawsze szukamy nowych sposobów na objaśnienie pewnych rzeczy wszystkim sędziom, więc każdy wkład jest cenny.