Magic Judge Monthly: Październik 2014

Witamy w październikowym wydaniu magazynu Magic Judge Monthly! W tym miesiącu coraz bardziej odczuwamy zbliżający się koniec roku. Nie zmarnujcie szansy na nadrobienie wszystkiego, co działo się w świecie sędziów. Możecie zauważyć, że sekcja “Wisienka na torcie” ma lekkie braki. Wszelkie sugestie na ten temat mile widziane. Do następnego razu! Przyjemnego sędziowania!

okt-important

Wizards Account System

Wszedł w życie nowy system zarządzania kontem Wizardów. Ma to wpływ na wszystkich posiadaczy numerów DCI, a więc i was! Koniecznie zapoznajcie się z tym artykułem, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście. Warto przejrzeć także FAQ od Andy’ego.

Wprowadzenie strony poświęconej {O}ficjalnym zasobom

David de la Iglesia“W imieniu Joela Krebsa i swoim przedstawiam stronę {O}fficial Resources: http://blogs.magicjudges.org/o/

Strona ta zbiera w jednym miejscu informacje o poziomach sędziowskich, procesie certyfikacji, sferach, zasadach gry i turniejowych, polityce i wielu innych tematach. Cała jej treść jest aktualna, {O}ficjalna i zatwierdzona przez członków programu sędziowskiego.”

Więcej możecie się dowiedzieć w tym wątku na forum. Zajrzyjcie koniecznie!

okt-docs

Artykuły z października 2014

Lista artykułów znajduje się na Judge Wiki. Zachęcamy do włączenia się w dyskusje na JudgeApps.

Rules tips

Knowledge Pool Październik

okt-community

Szczęśliwej rocznicy!

Czy ktoś powiedział, że w tym miesiącu nie ma co świętować? Przyłączmy się do jubilatów w “niezgadzaniu się” i zerknijcie na listę, czy przypadkiem nie macie komu gratulować. Wznieśmy toast za tych, którzy obchodzą swoje święto! Na świeczniku Tasha Hayashi, świętująca swoje pięciolecie w programie.

Awanse

Michael Wiese: “Witam wszystkich! W październiku mieliśmy jedynie 197 awansów. Niestety nie pobijemy tym razem rekordu. Mimo wszystko – sporo nowych sędziów. :)”

Gratulacje dla nowych L3

Nicola DiPasquale i Carlos Rada zasilają szeregi L3! Zapoznajcie się z nimi w wątku na Judge Apps autorstwa Christophera Richtera.

Sędzia tygodnia

Pierwsza fala Exemplar Program

Sean Catanese przedstawia pierwszą partię zasłużonych w ramach programu Exemplar. Z samym programem możecie zapoznać się tutaj.

Droga do L1 i L2

Rok zbliża się ku końcowi, a wraz z nim zaczyna się coś nowego. Wielu myślących o sędziowaniu albo zechce się wreszcie certyfikować, albo skoczyć oczko w górę (dla wielu będzie to L2), lub w inny sposób rozwijać się w programie sędziowskim. Dla wszystkich – zarówno mentorów, jak i myślących o pójściu dalej – istnieje wiele zasobów, z których można skorzystać.
Certifying for L1 – Where do I go from here?
W tym wątku bardzo dobrze opisane są problemy, z jakimi zmaga się kandydat na L1 w drodze do certyfikacji. Wiele można się z niego nauczyć, zatem zachęcamy do zapoznania się.
Justification for judgification
Gregory Titov rozpoczął wątek, w którym zastanawiamy się nad motywacją do zostania certyfikowanym sędzią. Pojawiło się w nim wiele cennych opinii i punktów widzenia.
Poradniki do nauki (na L1 i L2)
Brian Schenck prezentuje przewodniki zarówno dla chcących wskoczyć na 1, jak i 2 poziom.

Judge Booth – potrzebne pytania z KTK

Sędzio-Budka potrzebuje was! Powiększcie pulę pytań dla Judge Booth – Michael Wiese wyjaśnia jak to zrobić w tym poście.

Oct-answers

1. Ameryka kontroluje atakującego stwora 20/20. Norwegia ma 20 życia. Norwegia nie deklaruje blokujących. Rzuca Deflecting Palm celując w stwora Ameryki. Jeśli Ameryka ma Deflecting Palm na ręku, czy może ją zagrać, aby przekierować obrażenia? Czy powinna wybrać zaklęcie Norwegii znajdujące się na stosie? Jeśli nie zagra swojej Palm zanim zostanie rozpatrzona Palm Norwegii, czy może zagrać swoją kartę przed zadaniem obrażeń i wybrać efekt przekierowujący pierwotne obrażenia?

Odpowiedź...
Ameryka może zrobić tak i tak. Jeżeli zagra Deflecting Palm w odpowiedzi na zaklęcie Norwegii, nie ma problemu. Może to też zrobić po rozpatrzeniu pierwszego spella.

Gdy gracz wybiera źródło obrażeń, może wybrać w zasadzie cokolwiek, co ma sens. Pełna lista możliwych wyborów wygląda tak:

  • Dowolny permanent w grze.
  • Dowolne zaklęcie na stosie.
  • Dowolny obiekt, do którego odnosi się obiekt znajdujący się na stosie.
  • Dowolny obiekt, do którego odnosi się efekt zastępujący, lub prewentujący, który czeka na zastosowanie.
  • Dowolny obiekt, do którego odnosi się opóźniony trigger, którzy czeka na odpalenie.

W tym przypadku druga i czwarta opcja mają znaczenie. Ameryka może wybrać Deflecting Palm Norwegii jako źródło i sprawić, że jej karta zadziała jak powinna, niezależnie od tego, czy pierwsze zaklęcie wciąż jest na stosie.

Zatwierdzone przez: Callum Milne, L2 Nanaimo, Canada, Forum Moderator

Źródło: http://apps.magicjudges.org/forum/topic/13360/


2. Anastazy zagrywa Show and Tell. Anastazy wkłada do gry Iona, Shield of Emeria, Nergal natomiast Painter’s Servant. Czy anastazy najpierw nazywa kolor, czy też każdy z graczy potajemnie wybiera kolor i obaj podają go równocześnie?

Odpowiedź...
Gdy wielu graczy ma podjąć decyzję w tym samym momencie, aktywny gracz podejmuje ją pierwszy. Dopiero potem wyboru dokonuje gracz nieaktywny. Mówi o tym zasada:

101.4. If multiple players would make choices and/or take actions at the same time, the active player (the player whose turn it is) makes any choices required, then the next player in turn order (usually the player seated to the active player’s left) makes any choices required, followed by the remaining nonactive players in turn order. Then the actions happen simultaneously. This rule is often referred to as the “Active Player, Nonactive Player (APNAP) order” rule.

Example: A card reads “Each player sacrifices a creature.” First, the active player chooses a creature he or she controls. Then each of the nonactive players, in turn order, chooses a creature he or she controls. Then all creatures chosen this way are sacrificed simultaneously.

101.4b A player knows the choices made by the previous players when he or she makes his or her choice, except as specified in 101.4a.

Ponieważ Anastazy jest aktywnym graczem, będzie musiał jako pierwszy wybrać kolor dla Iony. Następnie Nergal, znając wybór przeciwnika, wybierze kolor dla Servanta.

Zatwierdzone przez: Nathan Long, L2, Durango CO, USA, Forum Moderator

Źródło: http://apps.magicjudges.org/forum/topic/13429/


3. Podczas przekładania kart z decku po zagraniu drugiej Archive Trap mój przeciwnik powiedział, że ta karta jest “pedalska”. Czy powinienem zawołać sędziego? Jaki byłby ruling?

Odpowiedź...
Nigdy nie bój się zwracać innym uwagę na takie zachowania – zarówno w grze, jak i w życiu codziennym. Tak dokonujemy pozytywnych przemian.

Wyobraź sobie, jak zaskoczony będzie ten gracz, gdy zacznie zachowywać się w ten sposób na GP, ponieważ nikt nie zwrócił mu na to uwagi w jego “rodzimym” otoczeniu?

Pojawiło się wiele ciekawych agumentów, ale nie zapominajmy, że w tej sytacji nie ma zwycięzców, wliczając w to gracza, który używa wulgarnego słownictwa. W tym momencie ma możliwość nauczyć się czegoś.

Może wystarczy powiedzieć coś w stylu “Wiesz, na PPTQ/GPT/GP mógłbyś dostać Match Lossa, gdyby przeciwnik poczuł się urażony”. W ten neutralny sposób wskazujesz, że jest problem. Bez oskarżeń, konfrontacji, po prostu “Myślę, że powinieneś to wiedzieć.”.

Zatwierdzone przez: Scott Marshall, L5, Lakewood, CO, USA

Źródło: http://apps.magicjudges.org/forum/topic/13290/


4. August ma 3 różnych rozmiarów stwory. Neron ma jednego. Trzecia gra, 5 minut do końca. August tapuje ostatnie 2 lądy, pokazuje Savage Punch i mówi “twój stwór walczy z…”, po czym myśli przez chwilę”. Neron, aby nie tracić czasu, zagrywa Stubborn Denial celując w Savage Punch. August w tym momencie stwierdza, że jednak nie chce zagrywać swojego zaklęcia. Co robisz?

Odpowiedź...
Od bardzo dawna wyznaję taką filozofię dotyczącą akcji rozpoczętych, lecz niezakończonych: jeżeli miałeś szansę dowiedzieć się czegoś z reakcji przeciwnika, to musisz szkończyć co zacząłeś.

W tym przypadku porozmawiałbym z graczami na temat czasu, jaki minął pomiędzy tapnięciem lądów, zagraniem Savage Punch, a reakcją. Jeśli uznałbym, że Neron zareagował zbyt szybko i przerwał tok myślenia Augusta zanim ten miał szansę dokonać wyboru, mógłbym stanąć po stronie Augusta.

Jednakże w takich sytuacjach na ogół prawda jest po stronie Nerona. August nie tylko dał Neronowi wystarczająco dużo czasu na reakcję, ale i dowiedział się, co tem ma zamiar zrobić. W tym momencie otrzymał informacje, których jeszcze mieć nie powinien. Na Competitive najpierw myśl, potem rób.

Ten scenariusz może mieć wiele wersji. Po prostu trzeba przy tym być. 😉

Zatwierdzone przez: Scott Marshall, L5, Lakewood, CO, USA

Źródło: http://apps.magicjudges.org/forum/topic/13493/


5. Antoni otrzymuje Warning za GPE-GRV. Potem dostaje Game Loss za GPE-GRV z powodu niepokazania Morpha. Czy następne GPE-GRV jest automatycznie podnoszone do Game Lossa? IPG mówi, że “Trzeci i kolejne Warningi za GPE w tej samej kategorii są podnoszone do Game Lossa.”. Antoni po raz trzeci popełnił to samo przewinienie, ale ma dostać Warning dopiero drugi raz.

Odpowiedź...
Kara za trzecie GPE-GRV zawsze zostanie podniesiona do Game Lossa, niezależnie od tego, czy poprzednie były podnoszone. Możliwe jest otrzymanie trzech kolejnych Game Lossów za GRV – dwa razy nie pokazać Morpha, potem dowolne inne GRV.

Pamiętajcie, kary służą głównie edukacji i ochronie spójności turnieju. Jeżeli gracz popełnia GRV po zrobieniu tego dwukrotnie, to znaczy, że się nie uczy. W związku z tym podnosimy karę. Przy pierwszym Warningu często mówimy “Graj ostrożniej proszę” – nie rzucamy słów na wiatr.

Zatwierdzone przez: Scott Marshall, L5, Lakewood, CO, USA

Źródło: http://apps.magicjudges.org/forum/topic/13664/


okt--policy

Aplikacje na iOS

Jako przypomnienie, jeśli szukacie aplikacji dla sędziów pod iOS, MTG Guide zbiera sporo pochwał.

Planowanie turniejów na odległą przyszłość…

… jeżeli zaliczymy luty jako odległą przyszłość dla października. Problem z planowaniem PPTQ jest taki, że jeżeli turniej odbywa się w końcówce sezonu, WER może nie dać go od razu zasankcjonować. Jednym z obejść jest sankcjonowanie przez stronę, gdzie nie ma tego obostrzenia.

Zarządzanie nowym kontem WotC i Judge Center

Nowy system zarządzania kontem wydaje się być… mało kompatybilny z Judge Center. Jeśli wciąż masz problemy z zalogowaniem się, może pomóc inny wariant waszego numeru DCI. Na przykład jeśli masz 8-cyfrowy numer, sprawdź jego 10-cyfrową wersję. W tym wątku znajdziecie kilka innych wskazówek pomocnych przy logowaniu, wliczając branie mulligana na koncie.

Gracze rozmawiający o śledztwie

Gdy gracz zostaje zdyskwalifikowany, często prowadzi to do plotek i spekulacji na temat związanych z tym wydarzeń, a także przypuszczalnych dalszych sankcji ze strony DCI. Pamiętajcie, że nie pomaga wydawanie zdecydowanych oświadczeń na temat całej sytuacji i najlepiej pozwolić dyskusjom po prostu wygasnąć. Jeżeli ktoś was pyta, trzymajcie się tego, że ani teraz, ani po skończeniu śledztwa dyskutanci nie poznają wszystkich szczegółów sprawy.

okt-projects

Konferencje, PTQ, GP i SCG Open czekają na aplikacje! Nadal jest czas, aby aplikować na GP San Jose.

Zajrzyjcie na Grand Prix Solicitations and Selected Staffs takich turniejów jak GP Mediolan i GP Manila.

Nowe przewodniki dla wybierających się na GP San Antonio i GP Santiago są dostępne! Lista pozostałych przewodników znajduje się tutaj.

Publiczne projekty (takie jak The Knowledge Pool i Judge Conferences – Photos) stale rekrutują! Jeśli chcesz wynieść coś więcej z “bycia sędzią” i oddać coś społeczności, zapisz się do interesującego cię projektu.