Magic Judge Monthly: Listopad 2014

Witamy w listopadowym wydaniu Magic Judge Monthly! Zbliża się koniec roku. Czas usiąść i zrelaksować się, podczas gdy my przedstawimy z najważniejsze wydarzenia ostatniego miesiąca. Święta coraz bliżej, więc upewnijcie się, że jesteście na czasie. Do zobaczenia za miesiąc! Miłego sędziowania!

testheader2

Judge Conduct Committee i Magic Judge Code

Sean Catanese “Dzień dobry wszystkim. Z dumą ogłaszam, że pojawił się nowy oficjalny dokument wraz z systemem dotyczącym postępowania sędziów. Tym dokumentem jest Magic Judge Code (Kodeks Sędziego). Więcej informacji tutaj.
Judge Conduct Committee (Komitet ds. Postępowania Sędziów) jest odpowiedzialny za rozpatrywanie wszelkich uwag z wykorzystaniem nowego systemu. Więcej informacji tutaj.
W celu zbierania informacji od członków społeczności (graczy, organizatorów i innych sędziów) na temat fajnego i niezbyt fajnego zachowania sędziów stworzyliśmy formularz Magic Judge Feedback Form. Więcej informacji tutaj.
Wątek na Judge Apps,w którym możecie zadawać pytania i prowadzić dyskusje na temat powyższych zagadnień znajduje się tutaj“.

Zmiana dotycząca Morphów

Toby Elliott ”Od teraz niepokazanie Morpha jest karane Warningiem. Karą za zagranie Nie-Morpha jako Morpha nadal pozostaje Game Loss.”
Pełne wytłumaczenie zmiany znajduje się na blogu Toby’ego

Aktualizacja listy zawieszonych graczy

Lista zawieszonych graczy została zaktualizowana o lipcowe i sierpniowe sprawy. Wszelkie informacje pod adresem:
http://magic.wizards.com/en/articles/archive/suspended-dci-memberships-2014-10-24

testheader2

Listopadowe artykuły sędziowskie 2014

Tournament Reports as Tournament Essays autorstwa Joshuy Feingolda
5 Steps to Writing Better Tournament Reports – video autorstwa Blaira Franka
Dealing with Difficult Players autorstwa Evana Cherry
GP Los Angeles autorstwa Kevina Despreza

Pełna lista artykułów na Judge Wiki. Zachęcamy do włączania się w dyskusje na JudgeApps.

Knowledge Pool Listopad

testheader2

Szczęśliwej rocznicy!

Aktualne rocznice sprawiają, że zbliżające się święta będą jeszcze weselsze! Sam Wujek Scott Marshall świętuje 15 lat w programie. Towarzyszy mu grono 10 i 5-latków. Nie zapomnijcie zapoznać się z potrójnym artykułem na temat Jeffa Darrana, Jensa Strohaekera i Niko Glika!

Awanse

Michael Wiese: “Witam wszystkich. Chyba nie powinienem mówić o sukcesie, skoro w listopadzie mieliśmy “jedynie” 164 awanse? Prawdę mówiąc jeszcze dwa lata temu świętowałbym, ale dziś jest to całkiem normalna ilość. Nie oznacza to, że nie jestem dumny z tego, jak rośnie nasza społeczność. Podziękowania i gratulacje dla wszystkich “testerów”!

Gratulacje dla nowych L3

Christopher Richter dzieli się informacjami o najnowszych awansach na L3.

Sędzia tygodnia

119 Scott Neiwert level 3 z Idaho, USA
118 Joe Gillard level 2 z Wielkiej Brytanii
117 Jara Karban level 3 z Czech

Mitchell Waldbauer opuszcza grono L3

Więcej wiadomości od Christophera Richtera o L3 decydującym się ustąpić miejsca młodszym.

MOJO Holidays – Otwarta rejestracja

Argentyński L3, Adrian Estoup informuje, że 26-27 grudnia odbędą się 3 turnieje MOJO Holidays. Scott Marshall podaje godziny rozpoczęcia dla Mountain Time (swojej strefy czasowej)! Miłej zabawy!

testheader2

1. Jeśli zagrasz Animate Dead celując w stwora typu God (np. Purphoros, God of the Forge), czy Animate Dead chociaż na chwilę podłączy się pod niego jeśli nie masz wystarczająco dużo devotion?

Odpowiedź...
O: Animate Dead Wróci stwora, ale nie będzie mógł się do niego podłączyć. Animate Dead trafi na graveyard i jego zdolność triggeruje. W trakcie jej rozpatrywania, poświęcisz stwora.

Zatwierdzone przez Nathana Long, L2 Forum Moderator, Durango, CO, USA
Źródło: http://apps.magicjudges.org/forum/topic/13859/2. W pierwszym Main Phase Adama ten kontroluje Polukranos, World Eater, 5 odtapowanych Forestów i jest na 3 życia. Natan kontroluje tapniętego i monstrualnego Fleecemane Lion, tapniętego Sedge Scorpion i jest na 7 życia. Adam aktywuje Polukranosa z X=2 i kładzie na nim 2 counterki. Następnie atakuje nim i mówi Natanowi, że zginie, ponieważ Polukranos jest 7/7. Natan zgadza się z tym i mówi, że poddaje grę. Co robisz, zakładając, że Adam nie oszukuje i naprawdę zapomniał o triggerze Polukranosa?

Odpowiedź...
O: Adam może powiedzieć “zginiesz, bo Polukranos jest 7/7”, nawet wiedząc, że jedynym legalnym celem dla triggera jest Skorpion. Nie kłamie, lecz “przewiduje” przyszły stan gry, który nie może mieć miejsca. Natan musi się zorientować, że Polukranos zginie. Na jego miejscu powiedziałbym: “Pewnie…. to w co celujesz?”. 🙂

Inne stwierdzenie także byłoby prawidłowe: “Jest 7/7, nie masz kim blokować i masz 7 życia, prawda?”.
Jeżeli Adam powiedziałby “Atakuję za 7”, tapując przy tym Polukranosa, mamy wtedy Missed Trigger, lub GRV (jeżeli pamiętał o zdolności, ale nie wiedział, że musi wybrać przynajmniej jeden cel).

Dopóki Adam nie naruszy Communication Policy przy naprowadzaniu Natana na niewłaściwe wnioski, jest to legalna sztuczka. Oczywiście może to być niebezpieczne dla Adama, ponieważ łatwo w takiej sytuacji przekroczyć linię.

Zatwierdzone przez: Scott Marshall, L5, Lakewood, CO, USA
Źródło: http://apps.magicjudges.org/forum/topic/14240/3. W Main Phase 3 tury Artura, Norbert orientuje się, że nie dobrał karty w swojej 1 turze. Obydwaj zawołali mnie, żeby ocenić sytuację. Co byś zrobił, zakładając, że nie było oszustwa?

Odpowiedź...
O: Jeżeli ustalimy, że Norbert faktycznie pominął dobranie karty, wygląda to na prosty przypadek GRV/FtMGS z dobraniem brakującej karty jako fix. IPG, mówi to o dodatkowych “naprawach” przy GRV:
IPG 2.5: Jeżeli gracz zapomniał dobrać karty, odrzucić karty, lub zwrócić kartę z ręki do innej strefy, robi to w tym momencie.
P: “Ale to prawie oszustwo. Nie sądzę, że powinien móc dobrać tę kartę.”
A: Jeśli ustaliłeś, że nie było oszustwa, trzymaj się IPG. Próby odejścia od procedur tylko dlatego, że to “prawie oszustwo”, są niebezpieczne i niszczą poczucie spójności rulingów.

Zatwierdzone przez: Scott Marshall, L5, Lakewood, CO, USA
Żródło: http://apps.magicjudges.org/forum/topic/14361/4. Na turnieju o REL Regular, jeżeli gracz zauważy, że jego własna karta leżąca face-down nie ma Morpha i zawoła sędziego, jak najlepiej naprawić sytuację?

Odpowiedź...
O: Jeżeli miał zamiar zagrać inną kartę i po prostu wybrał złą z ręki, podmiana karty na właściwą wydaje się być najbardziej naturalnym rozwiązaniem. Wszelkie inne próby naprawy prowadzą do zastąpienia złego stanu gry innym złym stanem gry.

Jeżeli nie chciał zagrać innej karty, wydawało mu się, że karta miała Morph, a cofnięcie gry nie wchodzi w rachubę, zostawiłabym stan gry tak jak jest. Wszelkie częściowe próby naprawy zazwyczaj są wykorzystywane do szybkiego i bezbolesnego przywrócenia właściwego stanu, a nie w celu kreatywnego ukarania gracza.

Te rozwiązania tyczą się wyłącznie REL Regular, po wykluczeniu potencjalnej przycinki.

Pozwól graczom podmienić kartę na właściwą tylko gdy problem zostanie wyłapany dostatecznie szybko i jeżeli sama naprawa nie wywoła nowych problemów.

Zatwierdzone przez: Kim Warren, L4, Londyn, Anglia
Źródło: http://apps.magicjudges.org/forum/topic/12927/5. Co zrobić, jeśli gracz zorientuje się, że ma w decku karty z sideboardu, których nie chce mieć podczas procedury rozpoczęcia 3 gry w meczu?

Odpowiedź...
O: Może się rozmyślić do momentu zaprezentowania talii przeciwnikowi do przetasowania. W tym momencie stwierdza “to jest legalna talia, którą będę grał”.

Zatwierdzone przez: Scott Marshall, L5, Lakewood, CO, USA
Źródło: http://apps.magicjudges.org/forum/topic/14201/


testheader2

Elektroniczne numery DCI

Numery DCI są obecnie nadawane elektronicznie. Może to powodować trudności przy kierowaniu nowych graczy na właściwą stronę (np. accounts.wizards.com). W tym wątku pojawił się pomysł stworzenia kodu QR, który można sobie wydrukować, co ułatwi ludziom trafienie na właściwą witrynę.

Logistyka Grand Melee

Jeżeli chcesz zagłębić się w szalonym świecie Grand Melee, koniecznie podszlifuj znajomość zasad. Do tego zerknij pod powyższy link, gdzie znajdziesz trochę dobrych porad (np. wykorzystanie kapeluszy jako oznaczenie gracza aktywnego).

Rozwiązanie problemów z migracją numerów DCI na nowy system

Jeżeli masz problem z zalogowaniem się do Judge Center w związku z ostatnimi aktualizacjami, Andy Heckt podaje instrukcje jak prawidłowo przywrócić swojemu kontu funkcjonalność.

Problemy z migracją kont rozszerzyły się na niektóre funkcje Judge Center. Czasami w takich sytuacjach istnieje możliwość skorzystania z pomocy innego sędziego, np. przy drukowaniu testów na L1.

WER Tips and Tricks

Jeżeli chcesz przenieść bazę lokalnych graczy na inny komputer, w tym poście znajdziesz instrukcję prowadzącą przez proces krok po kroku.

Jeżeli gracz musi nagle opuścić turniej, najlepiej wpisać mu przegraną w toczącym się aktualnie meczu, zamiast jedynie go zdropować. Jest to ważne zwłaszcza w pierwszej rundzie, gdzie sam drop jest kuszący, ale najwyraźniej może to wywoływać błędy dzielenia przez 0.

WER najwyraźniej nadal ma problemy ze stabilnością w trybie offline. Jak wspomniano w podlinkowanym wątku, jeżeli spodziewasz się, że połączenie internetowe może zrywać w trakcie trwania turnieju, najlepiej zalogować się i stworzyć turniej w WER przed udaniem się na miejsce.

Autoryzowane karty i sankcjonowane turnieje Casual
http://apps.magicjudges.org/forum/topic/14032/

Aplikacje mobilne

TiebreakerJS jest użytecznym narzędziem służącym do zarządzania paringami i kilkom innymi rzeczami. Przydatne, jeżeli organizujesz niesankcjonowaną imprezę i nie porzebujesz WERa. W tym wątku twórca zwraca uwagę, że można sobie załadować stronę w przeglądarce i korzystać z niej offline, jeżeli spodziewasz się problemów z baterią, lub połączeniem internetowym.

testheader2

Artykuły sędziowskie – szukamy tematów!

Jeżeli masz pomysł na temat artykułu, zajrzyj tutaj.

Trwa rekrutacja na konferencje, PTQ, GP i SCG Open! Nadal jest czas załapać się na GP Liverpool, czy GP Utrecht.

Lista sędziów na GP Milan, GP Manila i inne jak zwykle tutaj.

Zbiór wszystkich przewodników na GP znajduje się tutaj.

Projekty publiczne takie jak Battlefield Forge i Card of the Week wciąż prowadzą rekrutację! Jeżeli chcesz mieć coś więcej z sędziowania równocześnie dając coś społeczności, zapisz się do interesującego cię projektu.

Magic Holiday